Шукати в цьому блозі

вівторок, 30 липня 2013 р.

REEE - дитячий рахунок для навчання.

     Федеральний уряд Канади, представлений його податковою інспекцією (Agence de revenu du Canada, ARC), розробив програму, яка надає можливість відкрити накопичувальний цільовий рахунок для навчання ваших (або і чужих) дітей у післяшкільних навчальних закладах. Ця програма називається le régime enregistré d'épargne-études (REEE). Це схоже на звичайний депозит, куди ви кладете гроші, але отримані прибутки не оподатковуються. Тобто в щорічній декларації про доходи ви не вказуєте суму доходів отриманих за цією програмою. Єдине, що в кінці терміну, вже сам студент, який забирає накопичені гроші, може сплатити невеликий податок на отримані відсотки та допомогу від уряду. Але оскільки в загальному студенти мають невеликий дохід, то вони можуть і уникнути сплати податку (Je comprends.ca).


     Посередником в цій справі виступає банк (будь-який банк), в якому потрібно відкрити рахунок (un compte) за програмою REEE. Рахунок відкриває один з батьків, якого в даній термінології називають le souscripteur. В контракті з банком він вказує одного, або декількох бенефіціарів (le bénéficiaire), майбутніх студентів, які будуть користуватися грошима в кінці терміну дії програми. Власник рахунку протягом всього часу, скажімо від народження дитини (але можна розпочинати з будь-якого віку, наприклад з 5 років, чи з 13 років) до моменту її вступу до навчального закладу, перераховує на цей рахунок кошти (les cotisations). Крім цього, уряд Канади, та в деяких випадках уряд Квебека (чи уряди інших провінцій), надають додаткову цільову допомогу (les subventions).

     Урядові субвенції є трьох видів (ARC):
 • Subvention canadienne à l'épargne-études (SCEE);
 • Bon d'études canadien (BEC);
 • Incitatif québécois à l'épargne-études (IQEE).
      Канадські субвенції  для заощаджень на навчання (Subvention canadienne pour l'épargne-études, SCEE)  перераховуються  бенефіціару REEE, який молодше 17 років (до кінця року, коли йому виповнилось 17 років). Вони є двох видів: базові та додаткові. Базові субвенції складають 20 % від внесків власника рахунку (батька) за поточний рік, але не більше  500 $ за рік на одного бенефіціара (або не більше 1000  $, якщо за минулий рік не використано весь ліміт), та не більше  7 200 $ протягом всього терміну дії контракту.

     Додаткові субвенції нараховуються на перші 500 доларів кожного року для бенефіціара молодше 18 років (дані для 2012 року):
 • 40 %, якщо сімейний сукупний дохід рівний 42 706 $, або менше;
 • 30 %, якщо сімейний сукупний дохід більше  42 706 $, але менше 85 414 $. 

     Щоб мати змогу отримувати субвенції  SCEE, потрібно відкрити рахунок REEE не пізніше ніж в 15 років. Крім того, незалежно, коли ви відкрили рахунок, якщо дитині виповнилось 16 років, для отримання  SCEE протягом наступних двох років (з 16 до 17 років) потрібно, щоб виконувались дві умови:
 • мінімум 2 000 $ було внесено на REEE перед роком, коли він досяг 16 років;
 • протягом останніх чотирьох років, що передують 16-річчю дитини, на рахунок  REEE переводилось щонайменше 100 $ в рік.
     За програмою допомоги канадський чек на навчання (Bon d'études canadien, BEC) з самого початку до суми ваших внесків одноразово нараховується  500 $ , але це якщо ваша сім'я відповідає вимогам програми  supplément de la prestation nationale pour enfants (PNE)  і ваша дитина народжена після 1 січня 2004 року. Щоб покрити витрати на відкриття рахунку  REEE , уряд Канади разом з чеком на 500 доларів сплатить ще додаково 25 доларів. Потім уряд буде вносити на рахунок щорічно по  100 $ , якщо в поточному році ви все ще відповідаєте вимогам програми доплати до національної допомоги для дітей (PNE). Програма діє поки бенефіціар не досягне 15 років, максимально можна отримати 2 000 $. Якщо дитина не розпочала навчання, ця допомога повинна бути повернута уряду.

     Допомога від квебекського уряду виділяється за програмою Стимулювання заощаджень на навчання (Incitatif québécois à l'épargne-études, IQEE). Але не всі банки можуть оперувати квебекськими субвенціями, тому щоб отримувати цю допомогу, перед відкриттям рахунку  REEE ознайомтесь із списком банків, на сторінці Revenu Québec. Ми свій відкрили в RBC - Banque Royale du Canada. Ваш банк повинен зробити запит до податкової інспекції Квебека, щоб отримати субвенцію.

     Щоб отримувати квебекські субвенції, дитина-бенефіціар поивнна відповідати наступним вимогам:
 • бути молодшою 18 років;
 • мати номер соціального страхування;
 • проживати в Квебеку 31 грудня звітного податкового року;
 • бути призначеню в якості бенефіціара для програми  REEE. 
     Квебекські субвенції передбачають базову допомогу, та додаткову допомогу. Базова допомога складає  10 % на суму чистих внескі за звітний період, але не більше  250 $ за рік. Крім того, з 2008 року, невикористані ліміти можуть бути перенесесні на наступний рік, але не більше 250 $ за рік. Для сімей із низьким доходом, квебекський уряд може також надавати додаткову допомогу, яка може сягати  50 $ на рік. Загалом, загальна сума квебекських субвенцій не може перевищувати 3 600 $ протягом всього терміну дії договору REEE.

     Всі наведенуі вище субвенції можна резюмувати в наступній таблиці:

Назва допомогиВідсотокМакс. сума виплат за рікМакс. сума виплат за весь термінМакс. вік бенефіціара
SCEE (базова)20 %500 $7200 $17
SCEE (додаткова - на перші 500 доларів кожного року)+ 20 % (для доходу сім'ї менше 42 706 $)--18
SCEE (додаткова - на перші 500 доларів кожного року)+ 10 % (для доходу сім'ї від 42 706 $ до 85 414 $ )--18
BEC- 100 $ (+додаткові одноразові виплати 500$ + 25 $ )2000 $15
IQEE (базова)10 %250 $3600 $18
IQEE (додаткова)- 50 $18


     Крім того, з цих грошей можна ще отримувати невеликий прибуток, якщо поєднати REEE з одним із трьох варіантів:
 • звичайний депозит (le compte d'épargne);
 • сертифікат гарантованих вкладів (certificats de placement garantis, CPG);
 • інвестиційні фонди (фр. Fonds communs de placement, англ. Mutual Funds).
     Депозит має найменшу прибутковість - трохи більше 1 %. Останній варіант є найбільш ризикованим, оскільки залежить від біржових коливань.

     Ми обрали  CPG. Вони є двох видів - строкові та безстрокові. В строкових сертифікатах гроші заморожуються на певний час - від одного до декількох років. Відповідно протягом цього часу ви не можете ними скористатися, але і відсоток по довготроковому договору буде більшим, ніж по короткостроковому. В безстрокових сертифікатах ви можете забрати гроші в будь-який момент, але відсоток прибутку є меншим, ніж в строкових сертифікатах.

     Наостанок можете перечитати цікаву статтю про навчальні рахунки, яка була опубліковна в La Presse  27 серпня 2012:

Заощадження на навчання: як отримати максимум?
Épargne-études: Comment retirer le maximum?


      Згідно  Ressources humaines et Développement des compétences Canada (RHDCC) канадці накопичили 31.6 млрд доларів на своїх рахунках  REEE. В 2011 році, 299 709 студентів забрали 2,07 млрд доларів із цих рахунків, щоб оплатити своє навчання.Це приблизно 6 907  $ на кожного студента.

     Але як отримати максимальну вигоду із  REEE?  Спочатку потрібно згадати, що суми, акумульовані на рахунку походять із трьох джерел: 
- внески власника рахунку (батьків);
- субвенції (допомога) федерального та провінційного урядів;
- дохід від  цих грошей (депозит, CPG чи інвестиційні фонди).

Терплячість винагороджується

     В індивідуальних та сімейних рахунках, внески є завжди власністю тримача рахунку (le souscripteur). "Батьки можуть забрати свої внески в будь-який час. Це їхні гроші. Але вони повинні повернути урядові допомоги, якщо їхня дитина не розпочала післяшкільне навчання", пояснює Сільві Пуатра (Sylvie Poitras), податковий радник в  Mouvement Desjardins.

     Коли дитина розпочала своє навчання, "немає сенсу забирати всі гроші одразу, якщо в цьому немає потреби", говорить Сільвен Шартьї (Sylvain Chartier), експерт-радник в  Banque Nationale. Тим самим ми можемо примножити прибутки, захищені від оподаткування.

     Натомість, потрібно бути більш терплячим у випадку колективних рахунків, коли цим рахунком опікується якась юридична особа. Якщо батьки забирають свої гроші, організація-тримач рахунку може утримати витрати на членство, що можуть перевищувати  1000 $.

     "Потрібно двічі подумати, перед тим, як забрати свої кошти. Оскільки є певні наслідки. Але багатьом людям це навіть подобається, бо створює певну дисципліну. Інакше це було б надто просто - забрати гроші з накопичувального рахунку при першій же потребі", говорить Веронік Ґімон (Véronique Guimond), експерт однієї з таких організацій Fonds Universitas.

     Але як тільки дитина розпочала своє навчання,  Fonds Universitas гарантує повернення всіх заощаджень, включаючи витрати на членство. І це не залежно від того, чи дитина змогла закінчити навчання.

     Проте в більшості інших організацій, витрати на членство повертаються тільки якщо навчання було закінчене.

Взяти максимум

     Щоб мати змогу забрати свої гроші з  REEE, потрібно, щоб дитина поступила до університету чи коледжу... і щоб вона надала доказ цього.  "Іноді люди є не дуже уважними. Вони не надають доказів вступу і втрачають суму урядових допомог", говорить пані   Ґімон.

      Гроші виплачуються у формі виплат з допомоги у навчанні (paiement d'aide aux études, PAE). Виплати обмежені сумою  5000 $ в перші 13 тижнів навчання. Потім немає жодних обмежень і дитина може забрати будь-яку суму на своє навчання.  

     Якщо дитина не горить бажанням закінчувати своє навчання, батькам потрібно поспішити, щоб забрати всі гроші і уникнути втрати субвенцій.

Мінімізувати податки

      PAE буде оподатковуватись, як тільки студент отримає ці виплати. Багато сімей вважають, що їх дитина не платить податків, оскільки її прибутки є меншими, ніж встановлений поріг, що починає оподатковуватись (це близько 11 000 $).  Але вони забувають, що є також непрямі наслідки, зазначає пані Пуатра. Насправді, виплати на навчання можуть унеможливити для батьків отримання тих податкових кредитів, які залежать від доходів їхніх дітей.

     Наприклад, візьмемо повнолітнього студента, який не має жодних доходів. Виплати з допомоги для навчання розміром до 9 000  $, будуть "коштувати" батькам   16 %, оскільки вони втратять провінційну допомогу, що нараховується на повнолітніх дітей, які навчаються. Якщо ж студент вже до цього заробляв 9 000  $, то виплати  PAE не матимуть ніякого впливу на батьків, оскільки вони і так уже не мають права на додаткову допомогу.

     Але, в ідеалі, пані Пуатра радить не брати суму, яка зробить дохід студента більшим за 11 000  $. Інакше студент не тільки повинен буде сплатити податки на свій прибуток, але і втратить право на отримання грошової допомоги  prime au travail, яка може сягати 500 $. Щоб обмежити величину податку, краще розтягнути виплати  PAE на декілька років.

     Зауважте, що виплати  PAE не мають жодного впливу на студентські позики та стипендії (prêts et bourses). І це лише в Квебеку, в інших провінціях, виплати з фонду  REEE зменшують суми позик та стипендій.

І якщо дитина покине навчання?

     Якщо все таки ваша дитина надумає покинути навчання, потрібно діяти швидко, щоб не втратити урядові субвенції. "Протягом 6 місяців після закінчення навчання студент має право просити виплати  PAE", зазначає пані Ґімон.

     Згідно правил, субвенції можуть бути переведені на брата, або сестру. Інакше їх потрібно буде повернути державі.

     Щоб забрати доходи по відсотках, накопичених в  REEE, батько-тримач рахунку повинен сплатити податок на прибуток по звичайній ставці, до якої додається 20 % штрафу. Щоб уникнути штрафу, батько може перевести цей прибуток з рахунку  REEE на свій пенсійний рахунок  REER, якщо на даний рік він ще не вичерпав максимальну суму відрахувань до цього рахунку.(Автор: Stéphanie Grammond)

2 коментарі:

 1. Один момент, можливо який не кажуть в рекламних буклетах. Якщо у дитини є цей рахунок, то вона може забути про кредит на навчання. Тобто якщо взяти кредит на навчання скажемо в сумі на 4 роки на 50к, і потім після закінчення виявиться що в твоїй сім’ї малі доходи, то тобі той кредит можуть списати аж до 16к. А якщо у тебе накопичувальний рахунок, то в ньому буде тільки 20% відсотків державних. Тобто реально його варто відкривати, тільки якщо впевнений, що в майбутньому не буде шансів претендувати на державну допомогу.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. В статті, яку я переклав в самому кінці, говорять, що в Квебеку REEE, в теорії, не впливає на розмір позики на навчання. Але як це є насправді, хто зна.
   А щоб отримати максимум від REEE, тобто 7 200 доларів, потрібно кожен рік на протязі 18 років туди відраховувати не менше 2 тисяч доларів.
   Один з плюсів цього рахунку, це можливість його поєднання з додатковими прибутковими механізмами, дохід від яких не буде оподатковуватись. Але в неризикованих фондах, таких як CPG, максимальна відсоткова ставка складає всього 2,3%, якщо не чіпати ці гроші протягом 10 років (строком на 1 рік -> 1.3%). Але це може принести небагато, близько 2 тисяч на протязі всього терміну дії договору.

   Видалити