Шукати в цьому блозі

субота, 28 грудня 2013 р.

Навчання в UdeM. Частина 2.

     Починається навчання з того, що потрібно записатись на предмети, які ти будеш вчити в поточному триместрі. Загалом в програмі Certificat en informatique appliquée  доступні 26 опційних  (cours à option) курсів, тобто предметів. Але щоб закінчити програму можна взяти тільки 10, плюс ще два курси на вибір (cours au choix). В принципі, ці два курси на вибір не повинні знаходитись серед згаданих вище 26 курсів програми.

     Я кажу "триместрі", а не "семестрі", тому що навчальний рік в універі складається з трьох сесій, а не з двох, як в Україні. Є зимова, літня та осіння сесії. Щонайменше в моїй програмі, ти не зобов'язаний брати предмети кожного триместру. Можна пропускати, твоя справа. Якщо не помиляюсь, то на програму дається максимум 5 років, щоб її закінчити. Але якщо вчитись в звичайному темпі, на "повний час", то можна її закінчити за рік. В мене це займе півтора року, оскільки я беру всього по два курси на триместр.


      Студентам дається повна свобода - системи контролю типу "енки" немає. Ніхто тебе не заставляє відвідувати заняття. Обов'язково потрібно з'явитися тільки на проміжні та підсумкові екзамени. Також обов'язковим є здача практичних робіт, яких на курсі може бути 2 або 3 на триместр. Якщо викладач попадеться більш просунутий, то практичні можна буде відправляти тільки в електронному вигляді. Один раз мені попався лектор, який вимагав ще й роздрукувати роботу. А це значить, що якщо ти не встигаєш і дописуєш її в останній день, то потрібно ще добратись в університет і вкинути її в спеціально призначений для цього ящик. Одного разу довелося бігти в універ у вихідний день, останній день здачі. Я навіть точно не був впевнений, чи будуть відкриті корпуси. Але все було відкрито, хоч і людей майже не було. Ящик для робіт, схожий на поштову скриньку, був на місці. Вкинув, значить встиг.

        Отже, потрібно вибрати курси. Запис проводиться в он-лайні, в спеціалізованій веб-оболонці Synchro. В залежності від того, скільки предметів ви вибрали, вас буде номінально зараховано до тих, хто навчається на повний час (à temps plein), або на частковий час (à temps partiel). Номінально, тому що нікого це не цікавить, крім вас. Ви організовуєте свій час і обираєте структуру курсів. Хіба що від цього буде залежати, чи зможете ви претендувати на стипендію, бо її дають тільки студентам, які вчаться на повний час.

     В принципі, якщо ви взяли 3 і менше предметів, то це буде вважатись навчанням на неповний час, якщо ж 4 і більше - на повний. В деяких випадках, навіть якщо ви навчаєтесь на неповний час, вас можуть прирівняти до студентів, які навчаються на повний час і таким чином ви отримаєте право на стипендію (Aide-financière):
  • ви одинокий батько/мати і вашій дитині менше 12 років, або менше 21 року, якщо дитина неповносправна і також навчається;
  • ви одружені і вашій дитині менше 6 років, або менше 21 року, якщо дитина неповносправна і також навчається;
  • ви вагітні і перебуваєте щонайменше на 20 тижні;
  • ви неповносправні;
  • ви берете участь в програмі Réussir від міністерства Праці і соціальної справедливості.
     Щоб мати змогу взяти деякі з предметів, потрібно буде спочатку пройти предмети, що йому передують. Наприклад, щоб взяти курс "Програмування на Джава (вищий рівень)", потрібно спочатку здати курс  "Програмування на Джава (середній рівень)". Проходити їх в одному і тому ж триместрі не можна. Крім того, потрібно звернути увагу на розклад, коли курси будуть проводитись, щоб вони не перекривались. І ще, потрібно спланувати навчання наперед, тому що деякі курси даються тільки зимою, чи літом, чи восени, а інші навпаки, проводяться кожного триместру.

      Ви записались на курс, але вам він не подобається? Не проблема, так само, як ви його взяли, ви можете від нього і відмовитись. Потрібно тільки слідкувати за строками - є три терміни, коли ви можете відмовитись від курсу або безкоштовно, або сплативши певну частину його вартості, або сплативши повну вартсість. Сенс у відмові - ви бачите, що це не ваше і що ви його не здасте. То краще відмовитись і взяти інший. Бо якщо завалите, то потрібно буде ще раз на нього записуватись і таки здати. А це значить, що потрібно буде ще раз за нього заплатити (близько 300 доларів за курс).

     Осінній і зимовий триместри тривають по три місяці, літній - два. Зазвичай, курси, які ви оберете, будуть проводитись в різні дні. Теоретичні заняття (тобто лекції), та практичні заняття по одному й тому самому предмету проводяться за один день. Заняття тривають по дві години, а літом - по три. Тому вдень виходить мінімум чотири години занять. По моїй програмі заняття починаються з 4.30 до 6.30 вечора. Тобто якщо курс починається в 6.30, плюс чотири години занять, то закінчиться він в 10.30 вечора. Поки доберешся додому - вже майже дванадцята. Тому якщо ви працюєте і навчаєтесь, то два курси на триместр - це оптимальний варіант. Можна взяти три, але мені навіть з двома буває важко. Навантаження дають достатньо велике, в середньому одна лекція може покривати 30 сторінок в книжці. З двома предметами потрібно опрацювати близько 60 сторінок тексту в тиждень.

     Щодо якості навчання, то нічого надзвичайного в методиках місцевого викладання я не помітив. Все залежить від викладача. В цьому плані, українські вузи нічим не поступаються канадським. Тут також можуть продукувати оболтусів. Щоб пройти програму, потрібно просто набрати мінімальний бал з предмета, який зазвичай рівний 40, 50 або 60 балам. Інша справа, матеріальне оснащення - комп'ютери, інтернет, програмне забезпечення, проектори, бібліотеки, інформатизація навчального процесу, я не кажу вже про тепло взимку, прохолоду вілтку, нормальні туалети, кафетерії, робочі ліфти і т.д. Все це виводить Канаду далеко вперед.

    Хол корпусу pavillon J.-A.-DeSève

Ескалатор, що веде від станції метро UdeM до студмістечка

 Бібліотека матиматики та інформатики (Pavillon André-Aisenstadt)

Бібліотека матиматики та інформатики (Pavillon André-Aisenstadt)

 Кафетерій (Pavillon Roger-Gaudry)

 Кафетерій (Pavillon Roger-Gaudry)
     Як я уже казав, запис на курси відбувається в інтернеті, в веб-середовищі Synchro. Також є інша оболонка, яка називається Studium, де деякі викладачі розміщують свої лекції. Іноді це не є повні лекції, а лише план навчання з коротким описом. Тому навіть коли пропустив заняття, ти будеш в курсі, про що там говорили і який матеріал потрібно підготувати. Там же викладаються завдання до практичних, а також оцінки студентів. Дехто з викладачів не користується Studium, а просто викладає все на своїй веб-сторінці, яка розміщена на сервері університету. Питання, які виникають, можна задавати як особисто викладачам-лекторам, та лаборантам, які моніторять практичні, а також писати їм на е-мейл, чи на форум курсу на Studium.

     Згадані лаборанти, які ведуть практичні заняття, є слабким місцем цієї системи. Адже в їх ролі виступають студенти-старшокурсники, які часто-густо самі не дуже розбираються в деяких питаннях. Тому іноді ти залишаєшся сам на сам із своїми проблемами.

     Думаю, не потрібно говорити, що робочою мовою навчання в університеті є французька. Проте іноді навчальні книжки є тільки англомовні. Тому фактично потрібно навчатися двома мовами. Українські чи російські книжки я не використовую. Хоча їх і легше зрозуміти, але потім виникають труднощі під час екзамену, коли потрібно пояснитите, те що ти вичитав українською, не володіючи французькою термінологією.


     На протязі навчального триместру з кожного предмету здаються по два екзамени - проміжний (examen intra, скорочено від intratrimestriel) та підсумковий (examen final). Система оцінювання - стобальна, яка в кінці перетворюється в буквенну (А+, А,  А-, В+  і т.д.). На кожен етап навчання виділено певну кількість балів, наприклад, 30 балів на практичні заняття, 30 - на проміжний екзамен і 40 - на підсумковий.


Статті на подібну тематику:
Навчання в UdeM. Частина 1.
Поступити в сижеп.
REEE - дитячий рахунок для навчання.
Évaluation comparative des études effectuées hors du Québec.
Де вчитись на геодезиста в Монреалі?
PILI
Курси французької в Carrefour le Moutier.
 

Немає коментарів:

Опублікувати коментар