Шукати в цьому блозі

четвер, 26 грудня 2013 р.

Навчання в UdeM. Частина 1.

     Зародилась у мене ідея розпочати навчання по спеціальності програміста. Я цим цікавився давно. В університеті в Україні було декілька базових курсів з програмування (Turbo Pascal, Delphi, мови розширення для спеціалізованих ГІС-програм, основи баз даних). Цього було достатньо, щоб написати невеликий скрипт, чи просту програмку, але явно малувато, щоб працювати більш професійно. Ще вдома розпочав самопідготовку, під керівництвом друга-програміста. Але потім вирішив, що все таки потрібні більш академічні знання. Та і наявність якогось диплому також буде плюсом для людини без досвіду роботи.

     В статті Поступити в сижеп я вже писав про початок шляху з пошуку навчального закладу. Зрештою зупинився на програмі Certificat de premier cycle en informatique appliquée в Монреальському університеті (L'Université de Montréal, UdeM).

Студентське містечко UdeM

      Її переваги - це коротка програма терміном на 1 рік на повний час (à temps plein), або 1.5 - 2 роки на неповний час (à temps partiel), заняття проводяться ввечері, можна зкомпонувати три сертифікати (або сертифікат з програмою majeure чи mineure) і отримати бакалавра, це все таки університетський диплом, а не диплом коледжу.

     Програма складається з 30 кредитів (10 предметів) плюс ще можливих 6 кредитів (2 предмети), які зазвичай не повинні стосуватися програмування. 

     Подібна програма є також в Квебекському університеті Монреаля (L'Université du Québec à Montréal, UQÀM): Certificat en informatique et en développement de logiciels

     Крім програми сертифікату, в UdeM є також програми, які називаються Majeure en informatique, Mineure en informatique, Module en programmation, Module en administration des systèmes informatiques, Module en multimédia. Всі ці програми, як і сертифікат першого циклу, мають ступінь нижчий за бакалавра. Про їхні особливості нічого сказати не можу, оскільки я в них не розбирався.

     Вступна кампанія проводиться восени та взимку. Я подавався на зимовий триместр. Крайня дата подачі документів - 1 листопада. Але вона може мінятися. Заяву подавав в он-лайні, на сайті університету. Але необхідні документи все таки після цього потрібно відправити поштою, або принести особисто в універ. Я заніс їх сам, бо відправляти оригінали дипломів поштою щось не дуже хотілося. Крім того, якщо чогось буде не вистачати, то вони зразу і скажуть, зроблять собі копії, а оригінали відразу повернуть. В мене якраз чогось не вистачало - шкільних атестатів з додатками. Оскільки я вже маю університетські українські дипломи, то я подумав, що шкільні оцінки їм ні до чого. Але вони сказали, що в університет приймають саме на основі шкільних документів. То ж я віддав все що було, оплатив 90 $ за вступ, і пішов робити переклади своїх атестатів. Через тиждень я їх заніс і моя заява тепер була укомплектованою. Тоді список документів був таким:
 • університетські дипломи з додатками;
 • шкільні атестати з додатками;
 • карта постійного мешканця (la carte de résident permenent);
 • CSQ - le certificat de séléction du Québec;
 • свідоцтво про народження;
 • ідентифікаційний листок, який потрібно роздрукувати по закінченню подачі заявки в он-лайні;
 • оплата.
     Документи подавав в корпусі pavillon J.-A.-DeSève, 2332 boul. Édouard-Montpetit (синя гілка, станція метро Édouard-Montpetit):
     Система подачі документів стандартана канадська - береш номер, чекаєш своєї черги, підходиш до віконця: Вступ відбувається на конкурсній основі. Основні критерії:
 •  диплом коледжу або еквівалент;
 • успішна здача екзамену з математики Mathématiques 103 ou 105 (це математика за коледж. Я нічого не здавав, тому напевно вони дивляться на оцінки з математики за школу);
 • для нефранкофонів - успішна здача екзамену з французької мови, який складається з тесту TFI - Test de français internationalта письмової частини - твір на дві сторінки на задану тему. Прохідний бал по тесту був 605 з 990, але він залежить від обраної програми. Обидва тести проводяться в той самий день.
     Відповідь від університету чекав два тижні. Нервувався. Нарешті поштою прийшов лист із підтвердженням мого вступу, але за умови, якщо я здам тест з французької. Потрібно було ще підтвердити, що я таки хочу вступити на цю програму. Для цього в конверті було вкладено пустий конверт і лист-підтвердження, який потрібно було підписати і відправити назад. Але добре, що підтвердити можна було і в он-лайні, без участі канадської пошти.

     Після цього потрібно було ще чекати - запрошення на здачу тесту. Щось довго воно мені не приходило. Я вже і писав, питав коли. Зрештою, запросили. Але тестування проводить не університет, а організація, яка розробила цей тест - Educational Testing Service Canada inc. (ETS Canada).


     Тому після запрошення від UdeM, на саму здачу потрібно записатися в них, на їх сайті.  Виявилося, що до терміну, коли мені потрібно було його здати, в UdeM буде проводитись всього один тест TFI. Тому потрібно було добре підготуватись.

     Тест TFI - це тест, розроблений для внутрішніх потреб Канади. Ніколи раніше його не зустрічав. Він не є занадто складним, адже не потрібно нічого писати, тільки відзначати правильні відповіді. Але потрібно до нього підготуватися, щоб знати структуру екзамену, що потрібно робити і як реагувати. Краще декілька разів його проробити.

      Опис тесту і зразок можна знайти на сайті ETS Canada. Ще зустрічав в неті підручник для самопідготовки із аудіо-файлами - Martine Badefort Objectif TFI, видавництва Edulang , саме по ньому я і готувався до екзамену.


      Тест TFI складається з 180 питань, які розділені на два блоки - усне та письмове розуміння. На аудіочастину виділяється 42 хвилини, на читання - 68. Аудіювання містить три секції:
 • питання/відповідь - ви чуєте запитання, або фрази, а також три варіанти відповідей. Вони надиктовуються тільки один раз. В екзаменаційному зошиті  ані питання, ані відповіді не записані;
 • діалог - ви чуєте короткі діалоги, вони начитуються тільки один раз і в зошиті не записані. Натомість в зошиті є питання по діалогу та чотири варіанти відповіді;
 • інформація - один раз ви почуєте короткий інформаційний запис на певну тематику. В зошиті буде два, або три питання щодо почутого, та по чотири варіанти відповіді до кожного питання.  
     До другої та третьої секції рекомендується спочатку прочитати питання та варіанти відповідей, щоб знати, що потрібно зловити з прослуханого. Читати треба дуже швидко, оскільки паузи між питаннями короткі.

     Письмове розуміння також складається з трьох секцій:
 • помилка - в реченні потрібно знайти одну помилку;
 • неповне речення - написане речення із пропущеним словом, чи словами. З поданих варіантів потрібно вибрати той, який підходить по контексту;
 • читання - ви читаєте інформаційні блоки, після яких буде задано кілька питань із варіантами відповідей. 
     Головне - не втрачати час, не розслаблятись на початку, на простих запитаннях, бо потім питання стають складнішими, довшими, а часу на роздуми дуже мало. Потрібно одразу писати відповідь, не залишаючи на потім, бо повернутись вже не буде можливості.  

     Зразу після закінчення тесту нам роздали завдання для написання твору. Тема - "Дружба". Це було складно. Було задано кілька питань, які потрібно було розкрити, заодно поєднуючи все це в єдиний цілісний текст і розтягуючи задоволення на дві сторінки.

     Результати потрібно було чекати майже місяць. Вони були готові з 3 січня, а навчання повинно було розпочатись десь через два тижні після цього. Тому майже до останнього моменту, я не знав, чи мене прийняли. Але очікування були не марними, французьку я здав, ще й отримав пристойний результат. Отак я розпочав свій повторний (напів)студентський період життя.

Tour de l'université de Montréal

Статті на подібну тематику:
Навчання в UdeM. Частина 1.
Навчання в UdeM. Частина 2.
Поступити в сижеп.
REEE - дитячий рахунок для навчання.
Évaluation comparative des études effectuées hors du Québec.
Де вчитись на геодезиста в Монреалі?
PILI
Курси французької в Carrefour le Moutier.

9 коментарів:

 1. Мені завжди подобалася ота вежа на території студмістечка)))
  Шо там знаходится, до речі?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Достеменно не знаю ))
   Знаю, що це головний корпус, який називається le pavillon Roger-Gaudry. На початку на вежі планували встановити телескоп, але зараз там знаходиться телекомінікаційний центр. Всього є 22 поверхи, висота - 52 метри. Основні приміщення - адміністрація, лабораторії, екційні зали.

   Видалити
 2. Доброго дня, вибачте що турбую, наскільки зрозумів Ви працюєте геодезистом, чому вирішили змінити професію немає перспектив?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Якщо говорити загалом, то перспективи ніби є. Потрібно також зважати на конкуренцію - тільки в Монреалі є три навчальних програми, за якими готують геодезистів: в École des métiers du Sud-Ouest de Montréal та в Cégep Ahuntsic. Також знаю один заклад на південному березі - École professionnelle de métiers (Saint-Jean-sur-Richelieu). Крім того, університетську освіту дає Université Laval в м. Квебек, а Université de Sherbrooke готує ГІСовців.
   Наразі я не знайшов нормальну роботу по цій спеціальності. До того ж мене приваблює робота в інформатиці, тому вирішив освоїти нову професію.

   Видалити
  2. Дякую за відповідь, успіхів Вам в навчанні.
   P.S. який саме університет Ви в Україні закінчували і яка спеціальність?

   Видалити
  3. Дякую!
   львівська політехніка, геодезія/ГІС

   Видалити
 3. Smisha, привіт! Дуже давно читаю блог, напевно, від початку. Зараз думаю поступати на схожу програму, тому кортить дізнатись чи ти вже закінчив. Можливо вже працюєш по новій спеціальності. Цікаво, як роботодавці відносяться до сертифікату (в тому плані, що це не диплом). Скільки кредитів реально робити за триместр? Удачі тобі і сім"ї!

  P.S. Користуючись нагодою дякую за блог, цікаво пишеш і теми цікаві вибираєш.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Дякую!
   Можливо, це була не найкраща навчальна програма з програмування, тому що не дає цілісної підготовки. Я закінчив, але роботу ще не знайшов., тому і не можу сказати, як роботодавці ставляться до цієї програми ))
   Якщо ти хочеш навчатися, потрібно визначитись з напрямом - Java, .NET, WEB, mobile technologies, QA і потім обирати програму, яка може дати найкращу теоретичну підготовку і бажано, щоб вона включала проходження практики на підприємстві.
   DEP з програмування не видають. В деяких напрямках є AEC, а також DEC. Є програми в приватних коледжах, де навчання є дуже дорогим - річний курс може коштувати 10 - 12 тисяч доларів.
   Якщо хочеш взяти сертифікат, то порівняй програми в усіх університетах: UQaM, UdeM, McGill, Concordia. Я дивився в Concordia, був ніби непоганий набір курсів по Джаві, але і ціна курсів вища, ніж в UdeM. Якщо в UdeM предмет коштує близько 300 доларів, то в Concordia деякі предмети коштують більше 1000 доларів. А програма сертифікату включає зазавичай 10 предметів.

   Кількість предметів за триместр залежить від твого навантаження - якщо ти працюєш, то тоді 1-2 предмети. Якщо ні і вирішив навчатись на повний час, то можна взяти 4. Обєм матеріалу достатньо значний і потрібно багато часу займатися самому, крім того потрібно вчасно здавати практичні роботи.

   Видалити
 4. Smisha, дякую за грунтовну відповідь! Я схиляюсь більше до QA. Є кілька АЕС пов'язаних з цим напрямком, та всі вони "викупленні" Emloi Quebec, а оскільки я вже працюю, то, як сказала агент з Emploi, я дав собі раду сам, я не їх клієнт. На даний момент розглядаю McGill Certificate in Software Development. Але трохи запізно почав рухатись і не встигаю здати мовний екзамен, а вони його вимагають разом з подачею документів, якщо я правильно зрозумів. Приватний коледж справді 8 тисяч, незнаю, які там дають знання, але за пів року мені здається це забагато.

  Тобі удачі! Якщо будуть виникати питання, буду тебе питатись, поки що розбираюсь де, що, коли і скільки коштує.

  ВідповістиВидалити