Шукати в цьому блозі

четвер, 25 жовтня 2012 р.

"Я не погана людина..." або Сповідь корупціонера

     В Квебеку продовжуються засідання комісії Шарбоно, метою якої є пролити світло на корупційні махінації при розподілі державних контрактів в будівельній галузі. Якщо минулого тижня зіркою слухань був колишній підприємець Ліно Замбіто (Lino Zambito), який в деталях і з призвіщами описав існуючі темні схеми, вказуючи в тому числі і на причетність партії нинішного мера Монреаля Жераля Трембле (Gérald Tremblay), Union Montréal, то зірковим "гостем" цього тижня (з 18 жовтня) став один із названих Замбіто чиновників-корупціонерів - Жиль Сюрпренан (Gilles Surprenant), колишній держслужбовець в мерії, інженер, який відповідав за плани та кошториси щодо контрактів на прокладання підземних комунікацій. В корупційних схемах його роль полягала у роздуванні вартості робіт, за що він брав плату у розмірі 1% від суми контракту. В колі "друзів" він отримав призвісько "Monsieur TPS", де абревіатура розшифровується як "Taxe Pour Surprenant" - "податок для Сюрпренана" (прим. авт.: абревіатурою TPS також позначається федеральний податок "la taxe sur les produits et services"). Сам Сюрпренан зізнався, що за десять років, з 1990 по 2000, він отримав хабарів на суму 600 000 $. За оцінками спеціалістів комісії Шарбоно, ця сума складає близько 736 000 $. 


      Взагалі, я б про нього і не згадував - звичайний корупціонер, але те що він говорить, заслуговує увіковічнитись в нашій пам"яті. Тому надалі тільки його цитати:

     «Je ne voulais pas d'un système comme ça. L'argent que j'ai reçu, je ne savais pas quoi faire avec. J'en ai remis une grande partie. Je ne suis pas un méchant, je suis un fonctionnaire qui a été corrompu.» - "Я не бажав такої системи. Гроші, які я отримав, я не знав що з ними робити. І значну частину я віддав. Я не погана людина, я просто держслужбовець, якого змусили до корупційних дій" (www.avocatservice.ca).      «Je regrette amèrement tout ce qui s’est passé. Pour moi, les dix dernières années à la Ville ont été catastrophiques [...] Je ne me pardonnerai jamais» - "Я гірко жалкую, про все, що сталося. Для мене, останні 10 років, які я працював для міста, були катастрофічними [...] Я ніколи собі цього не пробачу" (www.ledevoir.com).
  
     "Et pourquoi n’avez-vous pas dénoncé ce système?" - прокурор Denis Gallant.
     "Je pense que ce n’était pas mon rôle à moi, directement, simple fonctionnaire, d’appeler la police pour ça. Mes patrons étaient au courant de cette situation-là et, pendant neuf ans, il n’y a pas grand-chose qui a été fait." - "Чому ви не оприлюднили ці схеми?" - "Я вважаю, що це не було моєю задачею, простого чиновника, дзвонити в поліцію. Мої начальники були в курсі справ, і протягом 9 років вони нічого не робили" (journalmetro.com). 

     Адвокат Мішель Дорваль, запитує екс-інженера, чи був він свідомий, що обкрадає місто та його мешканців. "Vous avez surement raison […]. Je regrette amèrement tout ce qui s’est passé. Je n’aurais jamais dû accepter ces montants-là», - "Ви маєте рацію […]. Я гірко жалкую, про все, що сталося. Мені не потрібно було ніколи брати ці гроші". Проте свідок уточнив, що працював в умовах існуючої системи. «Mais vous aviez un code d’éthique», lui a indiqué Me Dorval «Je ne le connais pas par cœur», s’est défendu M. Surprenant - "Але у вас є Кодекс з етики", говорить адвокат Дорваль. "Я не знав його напам"ять", захищається Сюрпренан.
    
      На твердження, що він все таки мав вигоду від цієї системи. Сюрпренан виправдовується, що більшу частину грошей він "повернув". Минулого серпня він передав 122 800 $ слідчим комісії Шарбоно. Близько 300 000 $ він програв "добровільно" в казино, куди він ходив п"ять днів на тиждень, протягом багатьох років, що було своєрідним способом "повернути гроші державі". 
«Et si vous aviez gagné le gros lot?» - Me Michel Dorval. «Les chances étaient plutôt minces», a soutenu M Surprenant - "А якби ви виграли великий куш?" - юрист Мішель Дорваль. "Мої шанси були мізерними" (journalmetro.com).

     Недавно він продав свій будинок, якій оцінюють в 350 000$, своїй доньці за символічну ціну в 1$.
«Est-ce que vous voyez là-dedans une façon de ne pas vous la faire saisir et d’avoir à éviter de rembourser à la Ville de Montréal les 700 000 $? Est-ce que d’agir comme ça n’est pas en fraude des droits de vos créanciers?", a questionné l’avocat. «Je n’ai pas pensé à ça», a répondu l’ex-ingénieur - "Чи не вбачаєте ви в цьому спосіб збереження будинку та уникнення сплати місту 700 000 $, применшуючи вашу платоспроможність?" - питає адвокат. "Я не думав про це" - відповідає колишній інженер.

     Як і належить, пан Жиль Сюрпренан закінчує свої свідчення чистосердечним каяттям: « Je voudrais simplement m'excuser auprès de la population et dire que je regrette sincèrement tout ce que j'ai fait. » - "Я хотів би просто вибачитись перед громадянами і сказати, що я щиро шкодую, про все те, що накоїв" (sympatico.ca).

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар