Шукати в цьому блозі

субота, 5 січня 2013 р.

Всі родичі гарбузові...

     Що спільного між цими двома фруками?     На перший погляд, нічого. Той що справа і зелений взагалі схожий на огірок, тільки дуже дивний. Ну а зліва - зразу зрозуміло, що це диня. Але насправді, у них набагато більше спільного. По-перше, вони обоє продаються в китайському магазині. По-друге, обидва є фруктами. По-третє, і справа, і зліва - дині, родичі гарбузові. Французькою звичайна солодка диня називається le melon miel (медова диня), а те що зелене -  le melon amer (гірка диня).


     Уже з назви рослин зрозуміло, що жовте і велике буде солодким, а маленьке і зелене - гірким. "Гірка диня" в Україні частіше називається момордика, від її латинської назви Momordica charantia. Я її називаю "чудний огірок". Для чого ми його купили, я ще не знав. Просто, на прилавку ці огірки дуже гарно виглядають, коштували недорого (велика диня коштувала 2.99 $ за штуку, маленький огірок - 2,18 $ за кг, за одну штуку я заплатив 0,20 $). Знаходились вони у відділі фруктів, тому я сподівався, що це буде щось тропічне, соковите і солодке. Хоча назва "гірка диня" повинна була наштовхнути на роздуми...


     Вдома почав шукати в інтернеті, що це таке і як правильно його їсти, щоб часом не отруїтись:

     "Гірка диня - це фрукт родини гарбузових, що походить з тропічної Індії. Сама рослина схожа на огірок. Протягом багатьох століть вживається у страви в Азії, де цінується за свої медичні властивості. 

     Гірка диня має форму огірка, довжиною 8 - 25 сантиметрів. Її шкіра має блідо-зелений колір, неїстівна, і покриває білу серцевину, всередині якої знаходиться насіння. Коли доспіває, то має дуже гіркий смак, через значну концентрацію хініну.

     Вибирати потрібно твердий фрукт, темно-зеленого кольору, щоб гіркота була не такою сильною. Спочатку потрібно почистити диню від шкурки, потім розрізати вздовж на дві частини і витягнути насіння. Щоб прибрати гіркоту, після цього її потрібно бланшувати кілька хвилин - тобто прокип'ятити кілька хвилин у воді, або в соляному розчині. Або хоча б просто промити під водою. Диня є занадто гірка, щоб їсти її сирою. Фрукт часто готують на парі. 

     Зберігати в холодильнику в абсорбуючому папері, не заморожувати" (Guide Des Aliments.com). 


  Отакої, з'їсти сирим його не можна. І  він точно не солодкий. І зовсім не огірок. Але він з тропіків, його відносять до фруктів, і він дуже корисний. Щоб його корисність (наче "його величність") не пропадала, треба знайти якийсь рецепт і спробувати свої кулінарні можливості. Потрібно ж навчитись щось готувати, окрім кип'яченої води і розмороженої піци.

     Відкинувши рецепти, які вимагають незрозумілих мені кухонних маневрів, я знайшов найбільш підхожий - яєшня з гіркою динею, voilà!


Œufs au melon amer  (Mara Pad Kai)                      

Les ingrédients:                                                      
  Un melon amer de + 20 cm de long.
  2 œufs.  
  2 cuillérées à soupe d’huile végétale.
  1,5 cuillérées à soupe de sauce soja claire.
  Une pincée de poivre blanc moulu.  

La recette :        
Couper le melon amer en deux dans le sens de la longueur et retirer les pépins.
Émincer chaque moitié du melon en fines tranches.
Battre les œufs dans un bol avec 1 cuillérée à soupe de sauce soja et le poivre.
Chauffer un wok ou une grande poêle et lorsqu’elle est fumante verser l’huile.
Après 15 secondes, ajouter les tranches de melon amer et faire sauter durant une minute.
Ajouter le restant de sauce soja et faire sauter encore une à deux minutes jusqu’à ce que le melon commence à se ramollir.
Étaler délicatement les morceaux de melon sur de la surface du wok et verser les œufs battus par-dessus.
Laisser les œufs prendre durant une minute et à l’aide d’une spatule, retourner la préparation sur son autre côté.
Faites cuire encore une minute jusqu'à ce que les œufs soient légèrement brunis.
Servir immédiatement.
(Saveurs Tthailandaises.com)


Яєшня з гіркою динею

Інгрідієнти:
   1) 1 гірка диня (більше 20 см довжиною);
   2) 2 яйця;
   3) 2 стол. ложки овочевої олії;
   4) 1,5 стол. ложки світлового соєвого соусу;
   5) дрібка білого меленого перцю.


Рецепт:
- (хоч тут такого не пише, але спочатку я почистив диню, як рекомендують більшість джерел);

 - розрізати диню вздовж на дві частини та повитягувати насіння (десь прочитав, що потрібно витягувати разом із білою м'якоттю, яка їх вкриває)
- (попробував на смак - не така вона уже і гірка, як про неї говорять. Трохи гірчить, та й по всьому. Якогось виразного смаку немає. Тому кип'ятити не став, просто промив під холодною водою);

- розрізати кожну половинку на тонкі смужки:- тепер черга яєць: взбити два яйця в посудині, додати 1 столову ложку соєвого соусу та дрібку білого перцю (ну немає вдома білого перцю і світлого соєвого соусу - додав звичайний чорний перець і темний соус):
- нагріти сковорідку, коли вона буде достаньо гарячою, додати 2 столові ложки овочевої олії;

- через 15 секунд висипати порізану диню та смажити близько 1 хвилини:- додати півложки соєвого соусу та смажити ще близько 1 - 2 хвилини, поки диня не почне м'якшати (тут обережно - після додавання соусу до олії, весь вміст сковорідки буквально вискакує на плиту, на кухні з'являється запах горілого...);

- розрівняти рівномірно диню по поверхні сковорідки та вилити збиті яйця зверху;

- залишити готуватись яєшню протягом близько 1 хвилини, щоб вона добре підсмажилась, після чого обережно перевернути на інший бік;

- чекати ще близько 1 хвилини, поки інша сторона також не зготується;

- подавати до столу негайно.


     Вийшло досить непогано, принаймні істівне. За смаком трохи схоже на спаржу. Можливо, все таки з білим соєвим соусом було б краще. Тому що темний перебив весь смак дині, і якогось оригінального смаку не відчувалось. Ну і огірок був меншим, ніж треба по рецепту. Може ще й тому смак розгубився.

     Bon appétit!

2 коментарі:

  1. Чого тільки китайці не вигадають, аби м"ясо не їсти )))

    ВідповістиВидалити
  2. Люблю ходити по китайських магазинах. Тільки там я бачив сушені кальмари, солені горішки )))
    Ще щось приглянулась мені черепаха... Треба буде якось її попробувати, на що воно схоже.

    ВідповістиВидалити